Pozrite si tipy na výlety a turistiku v Terchovej a okolí

Z chaty Kukulienka máte na dosah tie najkrajšie miesta v Malej Fatre. Či už preferujete celodennú vysokohorskú turistiku, alebo kratšie a menej náročné výlety po okolí, ponúkame vám tipy na zaujímavé miesta, ktoré stojí za to, počas vašej dovolenky, navštíviť.

Turistika v Malej Fatre – najzaujímavejšie miesta

Jánošíkove diery

Krásna a nenáročná trasa skalným kaňonom s viac ako dvadsiatimi vodopádmi patrí k najmalebnejším miestam Malej Fatry. Jánošíkove diery sú prístupné celoročne a ich návštevu zvládnu aj menej zdatní návštevníci alebo rodiny s deťmi, vďaka chodníkom, rebríkom a lávkam. Skladajú sa z troch častí – Dolné diery, Nové Diery a Horné diery. Jánošíkove diery sú vhodné na celodenný výlet – celá túra trvá 3-4 hodiny, pričom je možné ju predĺžiť výstupom na Malý Rozsutec. Východzím miestom je parkovisko pri hoteli Diery časť Terchová – Biely Potok.

Jánošíkové diery sa dajú zvládnuť aj s malými deťmi
Hrebeň Malej Fatry z Veľkého Rozsutca

Hrebeň Malej Fatry

Hrebeň Malej Fatry si zamilujete. Prechádzka po vysokých horách je stredne náročná a ak ste menej zdatní, môžete k ceste na hrebeň využiť kabínkovú lanovku, ktorá začína vo Vrátnej doline. Tá vás vyvezie až do Snilovského sedla, odkiaľ sa môžete vyznačeným chodníkom smelo pustiť na najvyšší vrchol Malej Fatry – Veľký Kriváň (1709 m). Zvládnete to za hodinu. Môžete sa vydať aj na druhú stranu hrebeňa a prejsť krásny okruh cez Chleb a Poľudňový Grúň a vrátiť sa do Vrátnej cez Chatu na Grúni. Táto túra trvá 4-5 hodín. Z hrebeňa sú za pekného počasia prekrásne výhľady na celú Malú Fatru, Veľkú Fatru, Beskydy alebo Roháče.

Túra na Veľký Rozsutec

Na najkrajší vrch Malej Fatry sa dostanete najlepšie zo Štefanovej alebo dlhšou trasou z Bieleho potoka, cez Jánošíkove diery. Skalnatý obor, vysoký 1609 m, vám ale svoj vrchol nedá zadarmo. Túra naozaj preverí vaše nohy a kondičku, trvá okolo 6 hodín (3 hore, 3 dole). Pod vrcholom sú reťaze, takže sa určite oplatí mať vhodné turistické oblečenie a topánky. Z vlastnej skúsenosti ale vieme, že túto celodennú túru zvládnu aj deti okolo 8 rokov, ak ich pomocou cukríkov dokážete motivovať, aby šľapali. 😉 Ak chcete menej náročnú túru môžete si urobiť výlet iba do Sedla Medziholie alebo absolvovať okruh okolo Rozsutca (Štefanová, Diery, Sedlo Medzirozsutce, Sedlo Medziholie, Štefanová).

Veľký Rozsutec
Malý Rozsutec

Túra na Malý Rozsutec

Stredne náročná, celodenná túra na Malý Rozsutec vás prevedie malebným prostredím Jánošíkových dier a dovedie až na kopulovitý, skalnatý vrchol, vysoký 1344 m. Túru zvládnu aj deti okolo 10 rokov, len je potrebné dávať pozor na reťazovú časť pod vrcholom Malého Rozsutca – pri horšom počasí sa môže na reťaziach šmýkať. Výlet začnite od hotela Diery (Biely potok) a môžete si vybrať, či pôjdete cez Jánošíkove diery po modrej značke, alebo cez lúky po zelenej.

Kúpanie, relax, wellness

Terchová je turistické centrum so všetkým, čo potrebujete k odpočinku a relaxu. Pozrite si naše odporúčania, kde sa okúpať a užiť si trocha pohody.

Relaxačné centrum Terchovec

Menší aquapark Terchovec v centre Terchovej s bazénom 17 x 7 metrov, detským bazénom s teplotou vody 33 stupňov a vírivkami. Nájdete v ňom aj parnú a fínsku saunu.

Aquapark Dolný Kubín

Aquapark je vzdialený cca 30 kilometrov od Terchovej, ale ak bude zlé počasie, tento aquapark je najväčším v okolí. Má tobogány, saunu, vírivky, vodný svet, kde si vaše deti užijú množsto zábavy.

Zaujímavosti obce Terchová

Obec Terchová je príjemné centrum cestovného ruchu v Malej Fatre, ktoré by ste mali určite navštíviť. Najznámejšou dominantou je 7-metrová socha Jánošíka, ktorú nájdete po ľavej strane cesty do Vrátnej doliny. Za návštevu stojí aj Krížová cesta na vrch Oravcové zo skla a kameňa. Ak bude zlé počasie, pozrite si Terchovský drevený betlehem v kostole sv. Cyrila a Metoda v centre obce. Určite sa s deťmi oplatí navštíviť aj Lanový park, v ktorom nájdete množstvo adrenalínových lanových dráh a prekážok.